11
jún
2011

Ďakujem ti SOZA za zakúpenie voza…

soza - občianske združenie s mafiánskymi praktikamiSlovenský ochranný zväz autorský som nikdy nemal v láske. Toto občianske združenie sa začalo pred pár týždňami vyhrážať blogerom, ktorí majú na svojom webe embedované videá z Youtube. A po tom ako som si vypočul reláciu Rádia_FM SOZA vs. Youtube, mi fakt táto inštitúcia začala liezť hore krkom.

SOZAvsYoutube by Rádio_FM

Niekto by mal vysvetliť úradníkom a darmožráčom v SOZE nezmyselnosť vydierania blogerov. Niekto by mal vysvetliť úradíkom v SOZE rozdiel medzi “hyperaktívnymi odkazmi” a Embed a iFrame kódmi (ktoré teraz začalo používať Youtube pre vkladanie videí na tretí web).

Tak drahá SOZA, iFrame kód sa dá chápať ako výrez webstránky (také okienko vyrezané), kde čuduj sa svete vykúka iná webstránka. Prakticky to teda znamená, že ja na svojom blogu, nemám žiadne video uložené. Všetky videá sú na Youtube, ktoré pokiaľ viem už platí podobným organizáciam ako ty drahá SOZA autorské poplatky (ktoré sú nemalé). Aj by som to vysvetlil podrobne, ale ako sa píše v názve pesničky mojej obľúbenej kapely:

Ale musím uznať, ďakujem ti SOZA. Vďaka tebe som konečne prišiel na to komu je určená pesnička od Patrika z Piešťan:

No a keďže SOZA ty tak vehementne podporuješ umelcov rozhodol som sa ich podporiť aj ja. Preto každý deň zverejním na tvojej fanúšikovskej stránke na Facebooku (pokiaľ mi to bude umožnené) jedno hudobné video. Veď podľa podmienok Facebooku by sa autori stránok mali starať či tam náhodou nieje nelegálny obsah.

Vieš SOZA, internet je už niekde inde a veľa mladých kapiel sa vyslovene teší tomu, keď sa ich hudba zdieľa napríklad aj cez Youtube. Veľa mladých kapiel pochopilo, že keď ľudia poznajú ich pesničky skôr prídu na koncert. A nie iba mladé kapely.

Preto ti SOZA môžem povedať iba jediné:

Neboj sa tento text ti sám nahlásim, možno aj s vysvetlením, že je nezmyselné odo mňa pýtať peniaze. To ich radšej pošlem na účet dákej dobrej kapele cez PayPal. A keď sme pri peniazoch rád by som, aby si ty SOZA zverejnila vyúčtovanie autorských honorárov slovenských kapiel, ktoré od teba dostali za posledné tri roky. A zaujímajú ma aj tie kapely, ktoré niesú tvojimi členmi.

Ja viem všetko je to o peniazoch ako sa spieva v tejto pesničke:

A na záver prosím ľudí aby aj oni zdieľali na tvojej facebook stránke videá, veď drahá SOZA internet je o zdieľaní:

PS: SOZA, tak miesto nezmyselnosti vymáhania poplatkov od ľudí čo naozaj pomáhajú hudbe, skús radšej zapracovať aby súčasný autorský zákon poznal rôzne licencie. Napríklad tú Creative Commons.

29 Responses

 1. SOZA sa asi zrazila s koňom.

  Dnes žiadna kapela nebude zarábať na predajoch CD diskov. Peniaze prúdia z koncertov. Tam treba nahnať ľudí. Propagáciou – tj. aj embednutými youtube videami.

  1. Veď práve o tom hovorím, pochopilo to viacero veľkých hudobnikov, ktorí rozviazali zmluvu s veľkými vydavateľstvami. A taký Jaromír Nohavica na koncerte v BB povedal – “Zdieľajte, sťahujte, napaľujte hudbu. Živý koncert aj tak nevypálite.” Pochopil, že je lepšie keď si ľudia jeho pesničky spievajú na koncertoch s ním… Len SOZA to nechce chápať..

   1. Richard

    Práve Nohavica žije z poplatkov SOZY a podobných organizácií. On dobre vie, že na CD nezarobí a preto vyzýva aby sa sťahovalo. Ale rozhodne Nohavica nevyzýva aby si jeho hudbu zadarmo púšťal v podnikoch, aby si ju zadarmo šíril internetom atď.

    1. Yawa

     počul si niekedy Nohavicu hovoriť na túto tému?
     Nohavica nie je členom OSA (česká obdoba SOZY), takže zrejme od nich ani nedostáva žiadne peniaze za púšťanie jeho hudby v podnikoch. žije z koncertov a z predaja cd, ktoré si už dlhšie vydáva sám, bez záštity veľkých vydavateľstiev.
     a áno, vyzýva aj na šírenie hudby internetom, niektoré jeho albumy sa dajú dokonca stiahnuť priamo na jeho stránke, nehovoriac o “virtuálkach”, čo je kategória jeho skladieb, ktoré sa šíria len po internete (napríklad známa Ladovská zima).

 2. Veľmi dobre napísané. Som zvedavý, či ti odpíšu, resp. čo ti odpíšu. Dúfam, že napokon zvíťazí zdravý rozum.

 3. kubo time

  ja chcem len ako organizator koncertov vlastnej kapely poukazat na to ze, oni si predstavuju ze maju monopol na hudbu, a ja ked idem robit koncert svojeje kapely s vlasntou hudbou a inych kamosov ktory maju vlastnu hudbu, mal by som ja oznamovat soze ze robim koncert, a ze teda laskavo ci dovolia, mame vlasnte piesne, nikoho nekopirujeme…cize akokeby hudba neoodbrena sozou by nebola hudbou :) …a mal som uz viacero takych skusenosti, ked kamoso robil par koncertov pankacov z anglicka a kade tade, prisla mu domov Faktura, ze ma zaplatit, lebo sa hrala hudba…tak mu vravim, nemozu ti oni posiealt fakturu ked nemas snimi ziadnu zmluvu nic neplat, kapely nie s organizvoane v soze, soza moze ist so kelu, ale vylozene skusaju mafiasnke praktiky, ci sa ludia zlaknu a zaplatia…a potom ide 60 percent vybratych penazi na reziuju sozy :D

 4. norman64

  co to nechapete? ved odkial by soza mala prachy na svoju choru cinnost, ked by takto nevydierala? im vobec nejde o to aby hudobna scena rastla, hlavne nech oni zarobia :D

 5. To sa normalne vyhrazaju? Mne zatial nic neprislo, ale asi ich poslem do… ked pride, to uz presahuje vsetky hranice! Diky za clanok Peto!

 6. Pingback : SOZA je HANBOU Slovenska!

 7. Richard

  Nadávať na SOZA je úplným nezmyslom. SOZA iba využíva existujúci zákon o ochrane autorských práv. A hudobníci samozrejme podporujú toto využívanie. Aj keď na priamu otázku povedia, že nie, tak reálne pri hlasovaní v SOZA to samozrejme podporia. Sú predsa všetci jej členovia a žijú z poplatkov, ktoré SOZA vyberie.
  .
  Pre kapely je to samozrejme výhodné, že hudbu si môžete pozrieť iba priamo na stránkach YouTube (ktorá platí) alebo na stránkach daných kapiel.
  .
  Treba zrušiť všetky práva na ochranu duševného vlastníctva. http://www.mises.cz/clanky/jak-dusevni-vlastnictvi-brzdi-volny-trh-321.aspx

 8. Pingback : Ďakujem ti SOZA za zakúpenie voza… Slovenský ochranný zväz autorský som nikdy nemal v láske. Toto… | pedromagician

  1. Lena

   Infarktove poplatky Soze za jeden prvý ples a asi posledny ples vychodniarov v Trenčíne poplatok zo sudnymi vyhrážkami v sume 450 euro.Tak z toho plesu ktorý bol v ľudovej tónine sa nakoniec najviac tešila SOZA a nakoniec by si mala vyberat poplatky aj od ľudi čo si po plese možno zaspievali na ceste domov.

 9. pablo

  musim dodat same klamstva a lži, ten kto ma prestudovany autorsky zakon vie ze ked sa vysiela z uzemia mimo SR nemusí prevádzkovatel platit soze… Druha vec ked som sa s kapelou informoval o tom ci mam narok na tantiemi ako nezastupovany autor bolo mi povedane ano ked si nahlasim kedy kde ako a okolkej som bol odohraty zaplatia mi tantiemi. Dalsia vec AZ vraví že soza ma zastupovať každeho rovnako, či zastupovaného alebo nezastupovaneho autora…. Strasne si protireči soza som z nej znechuteny

 10. Pingback : Ďakujem ti SOZA za zakúpenie voza… | pedromagician

 11. Pingback : Ako uvažuje Youtube o autorských právach | Blog o marketingu - píše Peter Kučerka

 12. Pingback : Slovensko zažilo internetovú revolúciu. Dôvodom je SOZA. | alian.info

 13. Pingback : SOZA zaliezla pod zem alebo sila sociálnych sietí | REPUTATION.sk

 14. Pingback : SOZA si nasrala do huby! « Midra blog

 15. občianské združenie?!- Banda zlodejov a darmožráčov!

  Soza s obľubou označuje už roky autorov s registračným číslom ako neidentifikovateľnýcg autorov s jediným cieľom – aby im nemusela vyplácať tantiemy.Tu pomáha len žaloba na súde,návrh na pozastavenie činnosti tejto zberbe darmožráčov, zasypať protimonopolný úrad faktami o tom, ako si títo skrachovaní úradníčkovia a židoboľševickí potentáti pakujú vrecká na úkor iných.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.