17
júl
2012

Kúpil som si novú zrkadlovku! A teraz čo?

Foťte aj s novým foťákomPred pár dňami som sa vrátil z dovolenky. Práve tam som si uvedomil ako masívne si ľudia v poslednom čase začali kupovať zrkadlovky. Týmto vzádvam hold marketingovým pracovníkom Canonu a Nikonu, ktorí presvedčili ľudí, že čím väčší fotoaparát, tým lepšia fotka.

Každopádne, keď už ste si kúpili svoju prvú zrkadlovku je dobré uvedomiť si pár základných vecí a zbaviť sa pár základných zlozvykov. Pamätajte, ak vaše fotky stále budú vyzerať naprd ako z kompaktu, väčší foťák to nespraví. Väčšinou je chyba vo fotografovi. Apropo moje obľúbené videá Fotograf vs. Modelka to dokazujú.

1. Naštudujte si ako fotografia funguje

Dobrá literatúra nikdy nie je zlá, hovorí príslovie starej matere. A vo fotografii to platí dvojnásobne. Bibliou každého začínajúceho fotografa by mala byť Digitálna fotografia 3 od Scotta Kelbyho (odporúčam kúpiť aj 1. a 2. diel). Asi najlepšie tipy a triky o fotení nájdete na webe Romana Pihana v jeho fotoškole. Asi najobšírnejšie napísaná teória fotografie, ako funguje fotoaparát, ako sa pracuje so svetlom a čo je kompozícia. Veľmi dobrú fotoškolu má napísaný aj slovenský komunitný web ePhoto.sk.

2. Inšpirujte sa fotkami lepších fotografov

Často a veľa sledujem fotografov a ich tvorbu. Inšpirujem sa ňou, učím sa na nej, občas sa niektoré fotky snažím napodobniť. Medzi moje najobľúbenejšie weby pre inšpiráciu patrí 500px.com, obľúbené fotky si ukladám do favorits, komentujem ich hodnotím, taktiež mám v RSS čítačke 1x.com. A čítajte Odcloneno.com. Sledujte tvorbu fotografov na Facebooku. Veľmi rád mám tvorbu Maťa Haburaja, Maťa Kmeťa, Martina Stranku  alebo Maťa Tomana (shit očividne veľa vody vo fotografii nenamútim, ak nie som Maťo).

3. Vypnite automatický režim

Veľmi dôležitý tip. Prechádzate osvetleným nočným mestom, vidíte nádherne nasvietenú uličku, v ktorej sa v svetle dopadajúcej z lampy bozkáva zaľúbený párik a vy túto atmosféru zabijete interným bleskom. Peklo. Fotografia nefunguje iba na princípe času, máte možnosť pracovať aj s clonou a citlivosťou, nezabúdajte na to. Hrajte sa s časom, hrajte sa s hĺbkou ostrosti, nevadí, že fotka môže byť trocha zašumená.

4. Foťte do RAW a vykašlite sa na JPEG

Skôr či neskôr začnete fotiť rovno do RAW formátu, odporúčam začať skôr. Raw je fotografický formát, ktorý poskytuje pre ďalšiu úpravu doslova surové dáta. Na úpravu rawiek môžete použiť klasicky Photoshop alebo môj obľúbený Adobe Photoshop Lightroom. Ak chcete free riešenie použite Gimp. S tým súvisí, že by ste sa mali naučiť s týmito nástrojmi pracovať. Pamätajte postprodukcia fotografie je väčšinou 50% dobrej fotky :-).

5. Foťte!

Foťte veľa ale nie masovo. Robert Vano povedal, že ak každý deň nafotí 2 kinofilmy, za 50 rokov bude mať štvrť miliónov fotiek a z toho sa 10 musí podariť. Nehovorím aby ste teraz odfotili 500 záberov mačky a to poslali na Facebook. Keď idem fotiť do mesta, zväčša odfotím do 50 fotiek, uverejním potom do 10.  Skúšajte rôzne uhly pohľadu, rôzne témy, rôzne  motívy. Hlavne berte stále zo sebou foťák a foťte. Následne sa nebojte diskutovať o fotkách a nebojte sa kritiky.

Sledujte ma na Twitteri alebo na 500px.com, kde sa občas bavím s ľudmi o fotkách a fotení :-).

3 Responses

  1. No zrovna ja som teda veľa vody nenamútil Petrík „ňuňuňu“ Kučerka.
    Tie zrkadlovky sa masovo predávajú už dlhšie. Čudujem sa že si si to všimol až teraz.
    Ale dobre si to zhrnul v krátkosti (hoc bolo by to i na dlhšiu debatu).

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.