Viacero ľudí z mojej blízkosti sa ma pýtalo prečo ich nesledujem na twitteri, hoci oni mňa áno. Zo začiatku som sa im snažil vysvetliť, že na Twitteri neprebieha komunikácia ako na Facebooku. Teda ak ma sleduješ, ja teba nemusím. Ľudia si viac vyberajú koho followovať a koho nie. Môžem povedať, že ak vám nedá niekto hneď follow back, tak vám ho nedá vôbec, alebo až po veľmi dlhej dobe, keď na vás náhodou niekde natrafí. Vypísal som zoznam najčastejších chýb prečo človeka nesledujem späť.
1. Nič nehovoriaci nick
Vždy radšej followujem niekoho kto má užívateľské meno v tvare menopriezvisko, alebo názov vašej firmy. Myspace mená ako Kitty8565 nemajú na twitteri čo robiť. Nehanbite sa za svoje meno a používajte ho ako svoju značku. Twitter je prevažne o odporúčaniach, radách a tipoch. Radšej si nechám odporúčať od @peter_kucerka ako od @leboja464.
2. Žiadne Bio, žiadny web
Ako mám zistiť, či sa mi oplatí človeka followovať, keď neviem čomu sa venuje. Aké sú jeho hobby, záujmy. Čomu sa venuje profesne a o čom chce tweetovať. Niekedy sa dokonca donútim kliknúť na webstránku, čo ľudia uvádzajú v svojom profile aby som zistil čomu sa venuje daný človek. No ak tam nieje ani web, tak ma automaticky daný twitterista prestáva zaujímať.
3. Defaultný avatar
Ja viem, je to trápne veď avatar neznamená vôbec nič. Defaultný avatar je škaredý vták. Je oveľa lepšie, keď si to zmeníte na fotku, logo vašej spoločnosti. Avatar je oveľa dôležitejší ako mať personalizované pozadie na Twitter page. Veľa ľudí používa rôznych twitter klientov. kde sa twitter page nezobrazí. Ale váš avatar áno.
4. Na 1000 sledovaných ľudí je iba 20 followerov
V takomto prípade získava človek rýchlo pocit, že ho začal sledovať spammer. Ak si iba 20 ľudí myslí, že im máš čo povedať, prečo by som si to mal myslieť aj ja? Optimálny pomer medzi tými, ktorých sledujem a tými, ktorí sledujú mňa je 1:1. Takýto pomer vyzerá vierohodnejšie a človek má pocit, že ho sleduje reálna osoba a nie automatický robot.
5. Žiadne tweety
Keď ma začne niekto sledovať, pozriem si jeho profil, hľadám bio, web a samozrejme si prezriem jeho tweety. Ak nenájdem nič, proste nemám dôvod toho človeka, začať sledovať. Nemá mi čo povedať. Miesto toho, keď nájdem tweety, ktoré ma zaujmú ako tipy na dobré články, odporúčania alebo proste niečo čo ma dokáže osloviť, hneď začnem toho človeka sledovať späť.
6. Príliš veľa tweetov
Druhá a tá extrémnejšia varianta. Pozriem sa na tweety a vidím 5000 tweetov v priebehu jedného mesiaca. Twitter by nemal byť o bezhlavom klikaní na tlačítko Retweet pri každom článku, ktorý si prečítam. Odporúčať ľudom by sa mali iba fakt dobré a kvalitné články. Tweetovať v medziach zdravého rozumu. Nikoho nepoteší prelistovávať si 50 tweetov a hľadať ten správny v priebehu dvoch minút.
7. Neužitočné tweety
Toto je najmenej otravná varianta, no aj tak mi človek nemá čo povedať. Nikoho naozaj nikoho nezaujíma či je twitterista v danom momente na záchode alebo či si varí večeru. Nikoho nezaujíma že ste v takom preparádnom hoteli a checkol ste si ho na Foursquary. Tweetujte iba, keď máte čo povedať, a povedané by malo byť aj užitočné pre tých, ktorí vás sledujú.
8. Protected účet
Ako mám zistiť, kto ma začal followovať, keď má chránený účet. Nemôžem si prezrieť tweety a zistiť či mi má ten človek čo ponúknuť. Chránený účet je trápnosť, twitter slúži na komunikáciu a pomocou neho dokážete osloviť tisíce ľudí, tak prečo sa pred tým chrániť.
9. Nemáme nič spoločné
Nič zlé sa nedeje, no proste nemáme nič spoločné, tweety ma neoslovili a naozaj ma nezaujíma rapová hudba. Pardon.
10. Nechcem nič vyhrať, nechcem zarábať na followovaní a dievča v profilovom obrázku nemá dostatok oblečenia
Proste je to tak, naozaj nemám záujem niečo vyhrať výmenou za followovanie. Je to jasná indikácia spammera. A naozaj nikto nebude sledovať niekoho, kto má polonahé dievča v profile.
Nie, nie, nie a este raz nie. Nemozem suhlasit.
1. Nick je na webe bezna vec. Tak ako ta v beznom zivote ta ludia poznaju pod menom, tak na webe ta nick identifikuje este jedinecnejsie. Jedine slovo a ty vies co je to za cloveka, vies na akych komunitach si sa s nim uz stretol. Je to jednoducho jeho virtualna identita a civilna sa do toho nema co miesat. Ako priklad, co tak synopsi? Kolkym ludom nieco povie meno Rastislav Turek?
2. A co ti povie bio? Ma tolko a tolko rokov a nejake dristy k tomu. Nic relevatne, na zaklade coho by sa dalo zistit, ci ma follow cenu. Takisto web mas vacsinov len blog alebo nejaky projekt, nic extra.
3. Toto ked tak povie o tom, kedy si ucet vytvaral :) Nie o tom, co sa v nom da/bude dat najst ;)
4. Kravina, koniec koncov, ked chce mat niekto prehlad preco by nefollowoval X spravodajskych insitucii z X odborov. Opat to o nicom nehovori.
5. Rovnako ako pri avatare, a co ked ma len cerstvy ucet? Hned ho odkopnes a ako sam pises, pozries sa tam az po dlhej dobe. Ako k tomu ten chudak zacinajuci twitterista pride?
6. zatial prva relevantna informacia. toto vie skutocne liezt na nervy.
7. je to velmi subjektivne ale ma to naznak logickeho argumentu.
8. nie je to trapnost, je to ochrana pre tych, ktori nechcu mat tisice zbytocnych followerov, ktorych musia mazat aby im nespatili followers list, pre tych, ktory si nepotrebuju hladkat ego svojim profilom a tweetmi ale chcu len komunikovat s priatelmi (takze tam mozno maju aj pre teba neuzitocne tweety). Ignorovat protected profily je skor nadutost ako realny dovod.
9. vskutku, moze sa stat.
10. mozno dovod, preco niektori maju protected tweets :) na druhu stranu, polonahe dievca este dokazem odpustit :P
Asi tolko k tomu, cca. 4/10 dovodov relevatne a pouzitelne nie je nic moc. Skor tvoj subjektivny nazor, ako realne rady.
pekne si to napísal…
páči sa mi aj to, že je to poučné :-)
Shade: Za prve. Totot je iba vycuc z mojho pohladu, cisto subjektivny nicim neobjektivny moj skromny nazor.
1. Ja to iba pisem z mojho pohladu, moj pohlad je jasny doveryhodnejsi ucet je menopriezvisko a nie prezyvka. Btw synopsi je zly priklad pretoze v jeho pripade je Synopsi meno firmy resp jeho znacka.
2. Do bia by malo isť čo človek robí, čomu sa venuje, čo má rád. Tak dokážem zistiť či sa mi to oplatí sledovať alebo nie. Zahraničné servre to volaajú dokonca diamantová trojka – Bio, web, Location no u mna location nehra az taku rolu. A praveze blog, ci projekt hra u mna rolu, na zaklade toho dokazem zistit comu sa clovek venuje. Ci sa mi oplati to citat.
3. Ked si clovek vytvara ucet, tak sa s tym prave ze hra. Dava si avatar. Preco ked si vytvori facebook acc ako prve si nahrava fotku. Je to nieco podla coho ho poznat. Podla coho poznat jeho prispevky. Jeto logo daneho cloveka. Preco si ludia personalizuju hneed twitter pozadia a nedaju si avatar? Hmm
4. Ja hovorím o osobných účtoch. A úprimne naozaj štatisticky vychádza ze osobny ucet 1000 followings/20followers sú spammeri
5. Veľmi jednoducho. Ale o tom bude nasledujúci blogpost. Ono je to začarovaný kruh, Mám 1 followers a 0 tweets. Nemám tweetovať pre koho. Ale ked zacnes tweetovať tí followeri k tebe nájdu cestu.
8. Nie je to o nepochopení princípu twittera. Twitter je mikroblog. Ja napr ignorujem followers ktorý mi nič nedajú, a oni ahaho nepíšu. Nespamujú. proste ma čítajú pravdepodobne. Pozri ked ma niekto protected zacne followovat, ako mám zistit ci sa mi ho oplati sledovat. Nijak. Pokial ho nepoznám osobne tak nemam dovod. Je to fakt nepochopenie principov twittera.
10. Polonahé dievcata su vacsinou porn twitters :)
1. Svoj nickname pouzivam uz asi styri roky, este od doby, ked nebolo zvykom pouzivat na webe cele meno. Pod nickom ma pozna mnoho ITckarov a uz mi tak prischol, takze nemam chut ho menit :)
8. Mam chranene konto, lebo chcem relevantnych followerov a nie cinskych spammerov. Tiez si sem-tam zanadavam na Fica a nechcem, aby to cital niekto, kto to moze zneuzit.
siel som zistit kto je ten Peter Kucerka, co ma zacal followovat… pozriem tvoj web a hned zaujimavy clanok preco ludi nefollowujes…
moje postrehy:
1. mam nic nehovoriaci nick
2. neudavam ziadne bio, ziadny web
4. sledujem viacero ludi, no mna nikto
5. nemam ziadne tweety
9. tazko povedat ci mame nieco spolocne (mozno podla toho co followujem)
jedine co mam je avatar, jeden tweet, a jedneho followera a teba nepoznam(aspon myslim?!), no aj tak si ma zacal followovat.
teraz tu citam tvoj clanok s ktorym suhlasim, no neviem co si mam mysliet, ked konas v absolutnom rozpore s nim :)…
mi to pripomenulo stare otrepane „vodu kaze, vino pije“ :D
ak som nepochopil, kludne ma oprav;)
Ahoj, vysvetleni preco som ta zacal followovat je viacero,
1. si relatívne twitter nováčik a na Barcampe sme sa bavili ako novacikovia zhanaju followerov proste jeden dovod
Druhy pozrel som si tvoje tweety sú dva ale pre mna velavravne – 1 je o linuxe a druhy o barcampe hned dva spolocne dovody. :) Preco ano. A kedze vyhrali dovody pro a nie proti tak som ta zacal followovat.
len chcem povedat, ze ako vidis ani ty sam nemozes v podstate pouzit takuto „univerzalnu sablonu“ desiatich bodov:)
body 1-5 su podla mna uplne minoritne, skor tie 6-10 tykajuce sa obsahu – toho co vie twitterista ponuknut maju prioritu.
cize zhrnutie, follow by som chcel davat ludom co pisu pre mna zaujimavo a nerobia uplne zaplavy tweetov… ostatne mi je jedno…
toto je podla mna vlastne to podstate…
a inak dakujem za follow aj za podporu;)
Ale áno ako v živote tak aj v twitteri sa nemôžeš riadiť všetkými pravidlami ktoré existujú. Tento článok som skôr myslel ako odporúčania pre začínajúcich twitteristov ako si zlepšiť twittter imidž a ako dosiahnuť aby ich ľudia začali followovať.
Nemusíš dodržať všetko. stačí iba pár rád a hned je to lepšie ako by nič :)
Carpe Diem
Peter
ak ti ide o informacie existuju „listy“ nimi mzoes followovat ludi ktori ti maju co povedat … klasicke follownutie je uplne nepodstatne … mozes followovat koho len chces aby aj teba followovalia tym ta odporucili inym …
Boris -Za prvé dakujem za zastavenie, a za druhe prakticky ked tak nad tym rozmyslam aj mas aj nemas pravdu. Na sk-cz komunite este listy moc nefunguju. Je todane tym, ze je docela mala a na to aby si mal 1500followers potrebujes hodne casu. Proste byt niekto v komunite. Takze listy sa moc nevyuzivaju. ale v podstate mas pravdu…Clankom som chcel prakticky povedat preco nedam cloveku follow-back