14
jún
2011

Blogeri a weby vyhrali nad SOZOu

I keď je v danom vyhlásení dosť poloprávd (o nekomunikácii) a stále nechápu o čom je Youtube, je to tam. Vyhrali sme.

Vzhľadom na prekvapujúcu reakciu predovšetkým používateľov a prevádzkovateľov internetových stránok v týchto dňoch, ktorú vyvolali sankcie SOZA voči prevádzkovateľom webových stránok, ktoré sprístupňujú predovšetkým diela autorov hudby (videoklipy), sa vedenie SOZA rozhodlo konštatovať nasledovné:

Masívna reakcia na postup SOZA, ktorá s obdivuhodnou rýchlosťou zaplnila stránky sociálnych sietí nás, bohužiaľ, prekvapila mimoriadnou agresivitou, hrubosťou, ba dokonca až navádzaním na porušovanie zákonov a násilného správania sa. Je nám veľmi ľúto, že organizátori tejto formy komunikácie nemali záujem riešiť situáciu vzájomným dialógom. Bez ohľadu na to sme vzniknutému problému venovali mimoriadnu pozornosť a začali veľmi starostlivo analyzovať zaužívaný spôsob licencovania.

SOZA je spoločnosť, ktorá uprednostňuje predovšetkým právny pohľad a súlad so zákonom. Uznávame, že licencovanie webu je nesmierne zložité a jeho forma sa stále vyvíja. Preto dochádza k situácií, kedy moderné technológie na míle predbiehajú zastaranú legislatívu. Chápeme, že v tomto prípade ide samozrejme o problém právny, avšak na jeho pochopenie treba dokonale poznať technologické princípy fungovania internetovej komunikácie. Je to hádam po prvý krát, kedy sa právne východiská kreujú súčasne s technologickými možnosťami.

Komunita, ktorá vzniknutú situáciu vyvolala, nás motivovala pozrieť sa na veci inak a začať rozmýšľať oveľa intenzívnejšie o argumentoch protistrany. Napriek neštandardným postupom, hrubosti a nevyberaným slovám, uznávame, že použitie hypertextových odkazov a tzv. embedovacích kódov nie je verejným prenosom, resp. sprístupňovaním autorského diela verejnosti podľa platného Autorského zákona a teda nepodlieha licencovaniu.

SOZA sa všetkým, ktorí sa cítia našimi sankciami dotknutí, ospravedlňuje.

K tejto problematike sa uskutoční verejná online diskusia vo štvrtok dňa 16.6.2011 o 11.00 hod na www.soza.sk.

V súlade s vyššie uvedeným predkladáme nasledujúce princípy licencovania sprístupňovania hudobných diel ako súčasti audiovizuálnych diel na internetových stránkach:

Podľa Autorského zákona č.618/2003 Z.z.

Každý majiteľ internetovej stránky s hudbou, to znamená aj ten, kto na svojej stránke bezplatne sprístupňuje hudobné diela ako súčasti audiovizuálnych diel napr. hudobných videoklipov je v zmysle platného Autorského zákona povinný získať licenciu/súhlas na verejné sprístupňovanie hudobných diel prostredníctvom elektronickej komunikačnej siete.

Pri použití hudobného videoklipu na webovej stránke spoločnosti registrovanej na území Slovenskej republiky ide podľa § 5 ods.11 a § 5 ods.14 Autorského zákona č.618/2003 Z.z. (ďalej len AZ) o verejný prenos, resp. sprístupňovanie autorského diela verejnosti – tzn. je možné si videoklip priamo prehliadať na stránke – udelenie licencie zo strany SOZA je potrebné.

V prípade hypertextového odkazu a embedovacieho kódu odkazujúceho na server iného prevádzkovateľa, ide v princípe o informáciu pre používateľa webovej stránky, kde je daný videoklip umiestnený. V takomto prípade nejde o verejný prenos, ale o sprístupnenie autorského diela z pôvodnej webovej stránky. V tomto prípade licencia SOZA nie je potrebná.

Licencia SOZA

Sprístupňovanie hudby na internete je podľa § 5 ods.11 a § 5 ods.14 AZ verejným prenosom autorského diela. Verejný prenos autorského diela spadá podľa § 18 AZ ods.2 písm. h) medzi majetkové práva autora a teda k takémuto použitiu diela je potrebný jeho súhlas, resp. súhlas organizácie kolektívnej správy práv, ktorá ho zastupuje.

Súhlas na verejné sprístupňovanie hudobných diel je možné získať uzavretím licenčnej zmluvy so SOZA, ktorá v súlade s oprávneniami, vydanými Ministerstvom kultúry SR pod č. 1/1998 a 1/2004 a Autorským zákonom chráni na Slovensku majetkové práva autorov a vydavateľov hudobných diel.

Na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je viazaná Slovenská republika a bilaterálnych zmlúv, ktoré má SOZA uzatvorené s ostatnými organizáciami kolektívnej správy, zastupujúcimi celosvetový autorský repertoár, má SOZA právo udeľovať licenciu na verejné sprístupňovanie hudobných diel pre celé územie Slovenskej republiky (bez ohľadu na územie, na ktorom sa fakticky nachádza sprístupňovaný obsah a bez ohľadu na umiestnenie hostingu príslušnej domény).

Ten, kto vloží embedované video napr. na Facebook , nie je zodpovedný za vysporiadanie autorských práv. Zodpovednosť má vlastník domény (používateľ autorských diel).

Vyúčtovanie autorských odmien za sprístupňovanie diel verejnosti prostredníctvom internetu

Autorské odmeny domácim aj zahraničným autorom hudobných diel za sprístupňovanie diel verejnosti prostredníctvom internetu sú vyúčtované podľa Vyúčtovacieho poriadku SOZA, ktorý je prístupný na www.soza.sk. Pokiaľ má autor voči vyúčtovaniu námietky, môže podať reklamáciu na Reklamačnom oddelení SOZA, ktoré správnosť vyúčtovania overí a zabezpečí vyúčtovanie príslušných odmien.

PhDr. Vladimír Repčík
Riaditeľ SOZA

4 Responses

 1. samčo

  zatiaľ je podľa mňa priskoro hovoriť že sme vyhrali:)
  SOZA urobila zatiaľ iba jeden ústupok ohľadom embedovania videí. Či sa dočkáme aj zrušenia zvyšných absurdností od nich, a aspoň akého-takého prispôsobenia novým spôsobom distribúcie hudby a licenciám typu CC, uvidíme vo štvrtok keď sa bude konať verejná diskusia s nimi…možno:)

  1. Ahoj, podla mna online diskusia nic neriesi. TU sa nestretnes cloveku z oci do oci a mozes si dovolit nereagovat. Taktiez mi vadi ze soza ignorovala moje vyzvy o osobne stretnutie. Kazdopadne online diskusia nieje verejna.

   Verejna diskusia sa bude konat 22. juna o 19:00 v Kafe Nervosa kde budu zastupcovia webov, pozvana bola soza a viacery ludia ktorich sa to tyka. SI pozvany aj ty. Mam zaujem riesit CC, atd

 2. Pingback : SOZA si nasrala do huby! « Midra blog

 3. Citam to sice neskor, ale dufam, ze stretnutie dopadlo dobre a zabezpecilo posun.
  V dobe akou je dnesna by vypalnicke organizacie ako SOZA mali zaniknut efektivne a nie poskytovat utulok na stare kolena takym, ako je pan Repsik.

  Zaujala ma veta: za vlozene video zodpoveda vlastnik domeny, nie tem, kto vlozil…. :-). Cize, akykolvek obsah, ktory je nahraty na web, ktory umoznuje upload, zan ma byt zodpovedny vlastnik domany…?

  Za vykradnutie banky je zodpovedny vlastnik fabriky na dynamit, nie samotny lupic? Alebo este lepsie…..vinnikom je mesto, kedze vlastni cestou, ktorou sa k banke lupic dostal, dalej automobilka, kedze neprisiel na bicykli, majitel odevnej fabriky, kedze nelupil asi nahy…….a kto este?, pan Repcik, doplnte ma.

  Plati Google, IE a ostani za to, ze sa v ich prehliadacoch zobrazuje obsah stranok, ktore im nepatria?

  Analogia hodna Repcika.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.