30
jún
2011

Google spustil sociálnu sieť Google+ a útočí na Facebook

Google Plus - sociálna sieť od google Google včera spustil svoju sociálnu sieť Google+. Na začiatok treba povedať, že snahy Google o sociálnejší rozmer siahajú niekde do dôb Orkutu. Neskôr sa Google snažil socializovať web pomocou projektov Buzz a Wave, pričom doteraz všetky projekty skončili nezdarne.

Google Plus je inšpirovaný Facebookom, avšak prináša niektoré skvelé vylepšenia a jednoduchosť Twitteru.

Google včera predstavil sociálnu sieť google plus

 

Podľa všetkého na tomto sociálnom experimente Google pracoval tajne viac ako rok a jeho snahou je prepojiť niektoré bežné služby Google pod jednu hlavičku (Picasa, Gtalk..). Spustenie projektu sa viaže na nedávne spustenie tlačítka +1 (obdoba Like tlačítka). Hlavná idea Google plus je jednoduchá: zdieľať čokoľvek a kedykoľvek. Pritom je celý projekt navrhnutý tak aby tvoril plnohodnotnú časť služieb Googlu a integroval ich.

Najdôležitejšou funkcou v Google+ sú Kruhy (Circles). Kruhy sú skvelá funkcionalita založená na tom, že ľudia chcú organizovať svojich priateľov. Podobne ako na Facebooku si môžete vytvárat skupinky priateľom, ktorým môžete zdieľať špecifický a vždy iný obsah. Na rozdiel od Facebooku Google+ túto funkcionalitu pokladá za dôležitú a vysvetlil ju úplne geniálne.

Kruhy (Circles) umôžnujú v Google Plus prehladne triedenie priatelov

 

Google nezanedbal pri spustení ani mobilný web a k dispoziícii je hneď niekoľko možností ako browsovať na Plusku cez mobil. Buď použijete klasický internetový prehliadač a Google+ automaticky identifikuje, že sa prihlasujete z mobilu a ponúkne mobilnú verziu. Alebo si stiahnite aplikáciu (zajtiaľ dostupná len pre Android).

Každopádne, Google+ je skvelá odpoveď na Facebook. Verím, že tento jednoduchý sociálny web, ktorý integruje už používané funkcionality Googlu (btw Picasa mate storage neobmedzene s Plus), bude úspešný. Google+ sa mi páči v tom, že odstránil nadbytočné prvky Facebooku a pridal viac otvorenosti a možnosti pracovať so svojím profilom (možnosť úplne ho zrušiť, možnosť stiahnuť si všetky dáta, možnosť cieliť statusy podľa skupín).

Google+ sa bude spúšťať pravdepodobne postupne, zatiaľ Google použil taktiku, ktorá mu vychádza. Sprístupnil uzavretú verziu iba na pozvánky a musím uznať, že minimálne včera večer bol žiadostí o pozvánky plný Twitter.

Napísali o Google+:

2 Responses

  1. Michal

    Je už stanovený termín pre oficiálne spustenie G+? zatiaľ sa nedá riadne zaregistrovať lebo je to v skúšobnej Beta verzií, ale nevie niekto kedy sa to plnohodnotne spustí? čakám na to so zadržaným dychom, lebo tuším, že to bude pecka. G+ má výhodu, že väčšina nadáva na Facebook ohľadom jeho organizácie a prestavby…Ak by niekto vedel kedy sa to hodlá spustiť, informujte ma prosím na (G)emaily PRIM3.Design@gmail.com

    Ďakujem moc,
    s pozdravom Michal.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.