18
mar
2010

Twitter slang pre začiatočníkov

Twitter - skratky, výrazy a slangUžívatelia Twitteru si v rámci svojej komunikácie vytvorili svoj vlastný slang. Twitter získava na území Česka a Slovenska čoraz väčšiu popularitu. Aby sa títo nováčikovia necítili ako outsiderovia, skúsim objasniť niektoré základné pojmy používané v Twitter komunite. Treba dodať, že je veľmi populárne komoliť slová, resp. vytvárať nové slová s použitím slovotvorného základu twitter. Teda ako twitterista, polittweett, tweet up, twine camp, twapplication, retweet. Kto v akomkoľvek znení používa tieto slová je in. A čo vlastne znamenajú?

Twitter – mikroblogingová služba. V základe je veľmi podobná výmene statusov na Facebooku. Má oveľa viac možností ako zdieľať myšlienky, odkazy, linky alebo osobné updaty a silnejšiu komunitu.

Twitterista – každý aktívny používateľ Twittera

Tweet – každý správa, príspevok alebo aktualizácia na Twitteri, ktorá má maximálne 140 znakov.

ReTweet/RT – zdieľanie statusu niekoho iného. Používa sa na posunutie myšlienky, statusu, odkazu niekoho iného ľuďom, ktorí vás sledujú. Používa sa väčšinou vo forme RT @menopodonehozdroja prispevok.

Reply – reakcia na tweet iného užívateľa Je to v podstate odpoveď na iný tweet. Pomocou reply dokážete sledovať konverzáciu človeka s niekym iným. Formát odpovede býva @menoužívateľa

Direct Message/DM – keďže odpovede typu Reply sú verejné, Twitter pozná aj súkromné správy, ktoré neuvidí nik iný len vy a prijímateľ. DM sa píše vo formáte D menoužívateľa. Podobne ako tweet aj DM majú maximálnu dĺžku 140 znakov.

Hashtag – slovo, ktoré sa používa na opis tweetu. Používa sa pre uľahčenie sledovania konverzácie alebo témy. Začal ako komunitné úsilie označiť si jednotlivé tweety. Neskôr získal veľkú popularitu a dnes je automaticky integrovaný do vyhľadávača. Hashtag je slovo alebo slovné spojenie začínajúce mriežkou (#hashtag).

Trend Topics – Zoznam tém a konverzácií, ktoré sú v daný deň najpopulárnejšie na Twitteri.  Pre zaujímavosť slovo Slovakia sa ocitlo dvakrát medzi trend topics a to cez hokejové zápasy na Olypijských hrách.

Follow Friday – každý týždeň v piatok prebieha na Twitteri “hra”, ktorá funguje na báze odporúčaní kvalitných twitteristov ostatným ľuďom. Cez fBýva označovaná hashtagom #FF alebo #followfriday. Počas FF dokážete nájsť veľa kvalitných ľudí, ktorí tweetujú o tom čo vás zaujíma.

Dweet – tweet poslaný v stave opitosti. V česko-slovenskej komunite som sa s ním ešte nestretol. V zahraničí je to bežné takto označovať tweety, aby ich ľudia nebrali príliš vážne.

Twake-up – tzv.”Dobré ráno” tweet. Správa poslaná za jediným účelom pozdraviť ľudí čo vás sledujú. Je to otravné a neodporúča sa to.

Follow – sledovať niekoho tweety. Dať niekomu follow, znamená že si ho pridáte do zoznamu ľudí, ktorích sledujete. Je to obdoba priateľstva na Facebooku. Avšak s rozdielom, že keď niekoho sledujete nemusí automaticky znamenať, že on sleduje vás.

Follower – váš twitter kontakt, ktorý sleduje vaše statusy.

Bio – Krátka informácia o vlastníkovi twitter účtu. Má maximálne 160 znakov. Odporúčam vyplniť, ak chcete aby vás začali ľudia sledovať. Stačí napísať čomu sa venujete, o čo sa zaujímate a kto ste.

Tweet up – organizované alebo improvizované stretnutie ľudí, ktorí používajú Twitter. Napríklad nedávno organizovaný tweet up #vinovblave.

twapplication – aplikácia pre Twitter. Môže ísť o online alebo offline twitter klienta, aplikáciu pre rôzne štatistiky alebo iné užitočné veci.

Tweetpage – vaša stránka na Twitteri. Twitter stránky sa dajú personalizovať pomocou zmeny pozadia, farby písiem či odkazov.

twaffic – váš Twitter traffic

Toto je iba skromný súhrn základných fráz používaných Twitter komunitou. Ako som napísal je veľmi populárne komoliť slová pomocou slova Twitter a slova, ktoré naozaj chcete použiť. Ďalšie frázy a slová môžte nájsť na Twittonary.com alebo na Twictionary.pbworks.com.

Ak poznáte ďalšie frázy používané hlavne slovenskou a českou komunitou budem rád ak sa o ne podelíte v komentári pod článkom, alebo mi môžte napísať na môj twitter účet – @peter_kucerka.

You may also like

Na nový Windows som sa tešil a potom ma v Microsofte znechutili
Čo je dohoda ACTA alebo zavádzame Orwellovskú EÚ
Pozrite si 12 kreatívnych kalendárov pre rok 2012
Slovenská národná galéria má nový web za 25 tisíc eur. Hovorí tomu umenie

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.