Ako spoznať podvodný e-shop

Blíži sa Black Friday víkend. Poznám viac ľudí sa čo sa už párkrát popálili na rôznych „supervýhodných“ e-shopoch. Z mojej skúsenosti rozpoznať podvodný e-shop nie je až také zložité – stačí si všímať niekoľko základných vecí. Dôležité je povedať, že niektoré z týchto znakov môžete nájsť aj na legitímnych e-shopoch, ale podvodné ich často kombinujú vo väčšej miere.

Doména

Podvodné e-shopy často obsahujú v doméne slová ako „slovensko“, „eshop“, „bratislava“, „outlet“ alebo variácie s preklepmi známych značiek.

Gramatické chyby

Gramatické chyby nemusia byť nutne znakom podvodného e-shopu, ale v kombinácii s inými faktormi sú varovným signálom. Ak má e-shop množstvo gramatických chýb, zvláštnych prekladov alebo používa veľké písmená na začiatku slov, je to podozrivé.

Extrémne nízke ceny na všetko

Aj legitímny e-shop môže mať výpredaj na niekoľko produktov. Avšak, ak celý e-shop ponúka zľavy 50–70 % na všetko, je to veľký varovný signál. Ak vidíte takúto ponuku, radšej odíďte.

Kontakt

Absencia kontaktných údajov, sekcie „Kontakt“, telefónneho čísla alebo e-mailu je varovný signál. Ak je jedinou možnosťou kontaktovať e-shop cez formulár bez ďalších informácií, je to problém. Ak chýbajú fakturačné údaje alebo akákoľvek informácia o prevádzkovateľovi e-shopu, buďte obozretní. Rovnako, ak chýbajú sociálne siete. Skúste e-shop kontaktovať cez formulár – ak neodpovie do 2–3 pracovných dní, je to ďalší problém.

Obchodné podmienky a GDPR

Skontrolujte sekcie GDPR a obchodné podmienky e-shopu. Na úvod musí byť uvedený názov firmy, ktorá za e-shopom stojí. Podvodné e-shopy často nemajú žiadne údaje o prevádzkovateľovi, čo je jasným varovným signálom. Každý e-shop pôsobiaci v SR alebo EÚ musí dodržiavať lokálne a európske predpisy.

Recenzie

Ak má neznámy e-shop stovky 5-hviezdičkových recenzií pod produktmi, je to často znak falošných recenzií. Napríklad Alza má pod PS5 Slim takmer 750 recenzií, ale väčšina jej produktov má pod 50 recenzií, pričom žiadny nemá čistých 5/5. Ak naopak nenájdete žiadne recenzie, je to tiež podozrivé.

Heureka

Väčšina malých e-shopov pôsobiacich na Slovensku má konto na Heureke. Aj keď tam nemajú produkty, zbierajú aspoň hodnotenia „Overené zákazníkmi“. Ak e-shop, ktorý sa tvári ako slovenský, na Heureke nenájdete, je to varovný signál.

Dobierka

Osobne nemám rád dobierku – pre e-shopy predstavuje najhorší spôsob platby a často je zdrojom vráteného tovaru. Avšak, ak narazíte na menší e-shop, ktorý nepoznáte a ponúka iba platbu kartou, môže to byť problém. (Ale nemusí.)

Sociálne siete

Podvodné e-shopy často propagujú svoje ponuky prostredníctvom reklám na platformách Meta (Facebook/Instagram). Ak kliknete na reklamu, pozrite si Facebook stránku, ktorá ju zverejnila. Ak má stránka len pár fanúšikov, je to problém.

Skontrolujte web v zozname

Stránka MNK.sk vytvorila skvelý zoznam fiktívnych a podvodných e-shopov. Skontrolujte si, či sa ten, v ktorom sa chystáte nakúpiť, nenachádza.

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.