21
máj
2010

Uterákový deň – Pocta Douglasovi Adamsovi

V utorok 25. mája sa bude konať ďalší ročník tzv. Uterákového dňa. Uterákový deň je deň, kedy ľudia na Zemi a priľahlom okolí všade nosia so sebou uterák. Robia to na počesť zosnulého anglického spisovateľa Douglasa Adamsa, autora kultovej knihy Stopárov sprievodca galaxiou, ktorá baví a inšpiruje tisíce z nich.

Prečo uterák? Citované zo Stopárovho sprievodcu galaxiou:

Uterák je nepochybne najdôležitejšou vecou, akú môže mať hviezdny stopár pri sebe. Čiastočne je to pre jeho čisto praktickú hodnotu – môžete sa doň zababušiť, aby vám nebola zima, keď sa plahočíte po chladných mesiacoch Jagalanu Beta, môžete si naň ľahnúť na niektorej z oslnivo krásnych pláží Santraginu Päť, kam ste prišli vychutnávať omamnú vôňu mora, môžete sa ním prikryť, keď spíte pod krvavočervenými hviezdami púštnej planéty Kakrafún, môžete ho využiť ako provizórnu plachtu pri splavovaní pomalej veľrieky Mof, namočiť ho pre boj zblízka, omotať si ho okolo hlavy, aby ste sa chránili pred jedovatými výparmi alebo pohľadom pahltného pučivála z Trálu. (Je to neuveriteľne sprostý tvor. Myslí si, že ak ho nevidíte, ani on nemôže vidieť vás – tupý ako poleno, ale hrozne, hrozne pažravý.) V prípade nebezpečenstva môžete uterákom mávať, aby ste privolali pomoc, no a, pravdaže, môžete ho použiť aj na utieranie – ak vám po tom všetkom pripadá dosť čistý.
Čo je však ešte dôležitejšie, uterák má nevyčísliteľnú psychologickú hodnotu. Ktovie prečo, ale ak domased (nestopár) zistí, že stopár má so sebou uterák, bude automaticky predpokladať, že má aj zubnú kefku, froté rukavicu na umývanie, mydlo, plechovku biskvitov, ploskačku, kompas, mapu, klbko špagátu, sprej proti hmyzu, pršiplášť, skafander a tak ďalej. Ba čo viac, celkom rád požičia ktorúkoľvek z týchto a iných vecí, ktoré stopár „nešťastnou náhodou stratil“. Domased si totiž pomyslí, že človek, ktorý dokáže prestopovať galaxiu krížom-krážom, prekonať nespočetné prekážky a stále vedieť, kde má uterák, jednoducho stojí za to.
Na rovnakom princípe je založená aj fráza, ktorá prešla do stopárskeho slangu: „Hej, aj ty žerieš toho Forda Perfecta? To je ale maska! Ten člen fakt vie, kde má uterák.“ [Žrať = poznať, mať rád, udržiavať sexuálne vzťahy s; maska = frajer; člen = frajer na druhú.]

Geniálny autor tohoto diela, Douglas Adams, zomrel vo veku 49 rokov 11. mája 2001 na infarkt. A preto tu je Uterákový deň, ako spomienka na neho a Stopárovho sprievodca galaxiou.

Ako sa zapojiť?

Jednoducho. Noste so sebou celý deň všade uterák.

Ešte raz, kedy?

25. mája

Kde?

Všade…

Oficiálna stránka: http://www.towelday.kojv.net a odporúčam si pozrieť aj slovenskú encyklopédiu Stopárovho sprievodcu galaxiou.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.